Giżycko sukcesywnie likwiduje bariery architektoniczne

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich codziennie napotykają bariery, które utrudniają im swobodne poruszanie się po miastach Polski. Problem nie omija Giżycka. O ile w nowych inwestycjach projektuje się przestrzeń bez barier, to w tych istniejących obiektach i miejscach takie bariery wciąż się zdarzają.

Giżycczanka, Pani Patrycja Sznajderowicz, poruszająca się na wózku inwalidzkim, podczas jednego z wtorkowych spotkań z Burmistrzem, wskazała na konkretne problemy w Giżycku. To nie pierwsze zgłoszenie Pani Patrycji. Każde jest jednak niezwykle cenne, bo dzięki nim miasto może się zmieniać na lepsze i stawać się bardziej dostępne dla wszystkich.

 

Patrycja Sznajderowicz i Burmistrz Miasta

Na zdjęciu Pani Patrycja Sznajderowicz z mamą i Burmistrzem Giżycka Ewą Ostrowską podczas wizyty w gabinecie Burmistrza

 

 

Problemy widać tylko z odpowiedniej perspektywy

Pani Patrycja zaczęła śmielej zgłaszać swoje uwagi do Urzędu Miejskiego po udziale w akcji społecznej zainicjowanej i zorganizowanej kilka lat temu przez Małgorzatę Czopińską - radną Rady Miejskiej w Giżycku, która to zaprosiła przedstawicieli samorządu na spacer po mieście na wózkach inwalidzkich - tak by na własnej skórze przekonali się o problemach.

 

Patrycja Sznajderowicz i Wicestarosta Powiatu Giżyckiego oraz przedstawiciele lokalnych mediów

Na zdjęciu Pani Patrycja Sznajderowicz i Wicestarosta Powiatu Giżyckiego, wraz z przedstawicielami lokalnych mediów, podczas wizji w terenie w ramach wcześniej organizowanych akcji - zdjęcie z zasobów M. Czopińskiej.

Bariery, które trudno pokonać, ale łatwo zlikwidować

Zgodnie ze zgłoszeniem, duży problem wciąż stanowią miejsca postojowe na parkingach, w których wysokie krawężniki zmuszają ją i inne osoby z niepełnosprawnościami do zjeżdżania na jezdnię, aby dostać się na chodnik. Po sygnale od mieszkanki, pracownicy Urzędu Miejskiego odpowiedzialni za stan rzeczy, przeprowadzili kontrole wskazanych lokalizacji. Podjęto niezbędne działania, by zlikwidować bariery architektoniczne zarówno tam, jak i w kilku dodatkowych miejscach w mieście. Niejako przy okazji, wyznaczono również nowe miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami wraz z bezpiecznym dojściem przy ul. Nadbrzeżnej, w rejonie tężni..  

Miasto zapowiada zmiany

Giżycko nie poprzestaje na jednorazowych działaniach —  sukcesywna likwidacja barier będzie prowadzona na bieżąco oraz przy okazji remontów dróg gminnych. Za wdrożenie zmian odpowiada nowy Wydział Dróg i Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego w Giżycku. Wszystko po to, by przestrzeń publiczna była dostępna i przyjazna dla każdego mieszkańca.

 

Poniżej lista zrealizowanych w ostatnim czasie zleceń poprawy dostępności miejsc dla osób niepełnosprawnych polegające na likwidacji utrudnień w poruszaniu się.

 

ul. Sienkiewicza przy Małpim Gaju

ul. Sienkiewicza

 

ul. Mickiewicza przy GCK

ul. Mickiewicza

 

ul. T. Kościuszki przy cukierni

ul. T. Kościuszki przy cukierni

 

ul. Wodociągowa przy cmentarzu

ul. Wodociągowa przy cmentarzu

 

ul. Kazimierza Wielkiego – dwie lokalizacje

ul. Kazimierza Wielkiego – dwie lokalizacje

ul. Kazimierza Wielkiego – dwie lokalizacje

 

 

ul. Królowej Jadwigi

ul. Królowej Jadwigi 

ul. Nadbrzeżna przy tężni nowe wyznaczone miejsce wraz z dojściem

ul. Nadbrzeżna

 

Zdjęcia: z zasobów Wydziału Dróg i Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego w Giżycku